Kalkulator rat kredytu samochodowego – w czym pomoże to sprytne narzędzie?

Kalkulator rat kredytu samochodowego – w czym pomoże to sprytne narzędzie?

Chcesz obliczyć ratę kredytu samochodowego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Kalkulator rat kredytu samochodowego to narzędzie, które pomoże ci wyznaczyć szacunkową wysokość kredytu i poda ci wysokość miesięcznej raty.

Co zawiera kalkulator rat kredytu samochodowego?

Kalkulator rat kredytu samochodowego może składać się z różnych zmiennych, które dobierane są przez poszczególnych kredytodawców. Najpopularniejsze kryteria, które występują w dużej części kalkulatorów to np. wysokość wkładu własnego, roczny limit przejechanych kilometrów, liczba rat.

Wysokość wkładu własnego ma znaczenie

Jeśli kupujesz auto na kredyt, to firma udzielająca kredytu zapyta cię, jakiej wysokości wkład własny chcesz wpłacić na samym początku transakcji. W większości przypadków kredytodawcy zgadzają się na to, że możesz nie wpłacić ani złotówki wkładu własnego. Jeśli jednak chcesz dokonać jednorazowej wpłaty wkładu własnego, to oczywiście możesz to zrobić. Firmy kredytowe umożliwiają ci dokonanie takiej wpłaty w przedziale od 0% do 30% wysokości całej sumy. Im mniejszą kwotę w ramach wpłaty własnej uiścisz na początku umowy kredytowej, tym wyższą ratę miesięczną ustalisz sobie do spłaty. Elastyczność tego parametru również pozwala ci na dobranie najodpowiedniejszej opcji finansowej.

Roczny limit kilometrów ustalasz z góry

Jedną z istotniejszych wartości, które zawiera kalkulator rat kredytu samochodowego, jest roczny limit kilometrów. Czym on dokładnie jest? Każde auto przejeżdża w ciągu roku daną liczbę kilometrów. Przy zawieraniu umowy kredytowej ustalasz z kredytodawcą konkretną granicę limitu, której nie możesz przekroczyć. Dla ułatwienia, kredytodawca podaje wartości, od których zależeć będzie wielkość raty kredytu. Są to przeważnie limity do 20 tys., do 30 tys. i do 40 tys. przejechanych rocznie kilometrów.

Na ile rat można rozłożyć kredyt samochodowy?

Dealerzy samochodów, którzy udostępniają swoim klientom możliwość kredytowania, proponują zazwyczaj trzy przedziały czasowe na spłatę kredytu:

  • 2 lata (kredyt rozłożony na 24 raty),
  • 3 lata (kredyt rozłożony na 36 rat),
  • 4 lata (kredyt rozłożony na 48 rat).

Oczywiście każda opcja inaczej wpływa na wysokość raty. Jeśli rozłożysz kredyt na więcej rat, to wysokość jednomiesięcznej raty będzie niższa niż w przypadku krótszej spłaty. Taka rozpiętość, którą oferuje kredytodawca, pozwala ci dobrać opcję, która najbardziej odpowiada twoim preferencjom finansowym.

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.