Kredyt na auto używane – co należy wiedzieć?

Kredyt na auto używane – co należy wiedzieć?

Starasz się o kredyt na auto używane? Zobacz, jakie haczyki mogą zawierać umowy kredytowe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by uzyskać korzystne warunki kredytu.

Kredyt na auto używane – jakie warunki stawiają banki?

Dla banku, w którym starasz się o kredyt na auto używane, istotny jest wiek samochodu, który planujesz kupić. Banki bardzo często zwracają uwagę na to, ile lat będzie miało twoje auto w momencie spłaty ostatniej raty, a nie w chwili kupna.

Co to znaczy?

Załóżmy, że okres kredytowania w twoim banku wynosi maksymalnie 5 lat, a kredytodawca ustala, że w momencie spłaty ostatniej raty kupiony samochód nie może mieć więcej niż 10 lat. Oznacza to, że jeśli chcesz spłacać kredyt przez 5 lat, możesz kupić najwyżej pięcioletni samochód. Jeśli natomiast planujesz kupić auto siedmioletnie, bank udzieli ci kredytu maksymalnie na 3 lata.

Warto zwrócić uwagę na te warunki, ponieważ krótszy okres kredytowania wiąże się z wyższymi miesięcznymi ratami.

Dlaczego tak jest?

Kredyt samochodowy jest dla klienta korzystniejszy niż zwykły kredyt konsumencki, ponieważ odsetki i spłacane raty są niższe. Jest tak dlatego, że w przypadku kredytu samochodowego jego zabezpieczeniem jest spłacane przez ciebie auto. Wiek, w którym samochód przestaje być dla banku wystarczającym zabezpieczeniem, zależy od polityki finansowej, jaką ten bank prowadzi. Dlatego warto zapoznać z różnymi ofertami, bowiem niektóre banki udzielą długoterminowych kredytów nawet na kilkunastoletnie auta.

Jak dostać kredyt na auto używane?

Żeby bank udzielił ci kredytu, nie musisz mieć upatrzonego samochodu. Jednak dobrze jest znać kwotę, którą przeznaczysz na auto. Składając wniosek o kredyt samochodowy, musisz mieć ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy,
  • zaświadczenie o zarobkach – może być to umowa o pracę, jeśli natomiast pracujesz na zlecenie, możesz potrzebować oświadczenia PIT za ostatni okres rozliczeniowy.

Kiedy bank pozytywnie oceni twoją zdolność kredytową, wypisze ci promesę, czyli pisemną obietnicę przyznania kredytu. Dopiero teraz możesz kupić samochód. Następnie podpisaną umowę kupna-sprzedaży wystarczy złożyć w banku, który przeleje kwotę kredytu na konto sprzedającego auto.

O czym jeszcze pamiętać?

Banki często stawiają dodatkowe warunki przyznania kredytów na auto. Zobacz, czego mogą od ciebie wymagać.

  • Wykupienie polisy AC. W przypadku kradzieży samochodu lub jego całkowitego zniszczenia kwota odszkodowania zwykle wystarcza, by pokryć zaległe raty.
  • Serwisowanie auta w autoryzowanych punktach. Często wiąże się to z wyższymi kosztami naprawy.
  • Wkład własny. Niektóre banki finansują jedynie 70% wartości samochodu, inne przyznają kredyty, które przekraczają cenę auta.
Kategorie: Kredyt

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.