Kredyt na nowy samochód – zalety spłaty balonowej

Kredyt na nowy samochód – zalety spłaty balonowej

Decydując się na kredyt na nowy samochód, do wyboru jest kilka opcji – leasing konsumencki, pożyczka na samochód czy kredyty samochodowe lub konsumpcyjne. Wybór formy spłaty kredytu obejmuje zaś m.in. opcję spłaty kredytu w tzw. ratach balonowych. Zobacz, jakie są zasady spłaty i zalety tego rozwiązania!

Kredyt na nowy samochód z ratą balonową – na czym to polega?

Kredyt na nowy samochód spłacany w tzw. ratach balonowych polega na tym, że jego spłata zazwyczaj podzielona jest na 3 etapy:

  • w pierwszym kredytobiorca już w momencie zawarcia umowy kredytowej wpłaca do banku np. 10% wartości samochodu (niektórzy kredytodawcy nie wymagają wpłaty własnej),
  • w drugim kilkadziesiąt procent wartości kapitału (zazwyczaj 70% lub 80% w przypadku braku wpłaty własnej) spłacanych jest w comiesięcznych ratach, przy czym jest to spłata jedynie części odsetkowych. Dochodzi więc do „odłożenia w czasie” spłaty całości pożyczonego kapitału,
  • w trzecim spłacana jest pozostała pożyczona kwota (jest to tzw. rata balonowa, wynosząca od ok. 20% do ok. 50% wartości samochodu w zależności od okresu kredytowania, który standardowo wynosi od 24 do 60 miesięcy).

Trzeci etap spłaty kredytu zależy od ciebie!

Rata balonowa kredytu na nowy samochód spłacana jest w jednym z trzech możliwych wariantów:

  • możesz zwrócić samochód (odkupuje go dealer po cenie rynkowej), a za otrzymaną od dealera kwotę spłacić ratę balonową, natomiast pozostałą kwotę przeznaczyć na wpłatę własną w ramach nowej umowy kredytowej,
  • możesz jednorazowo spłacić ostatnią ratę balonową i zatrzymać samochód na własność,
  • ostatnią ratę możesz spłacić w ratach i zatrzymać samochód na własność.

Zalety kredytu na nowy samochód spłacanego w ratach balonowych

Do zalet kredytu spłacanego w ratach balonowych należą:

  • możliwość regularnej wymiany samochodu (średnio co kilka lat),
  • możliwość podjęcia decyzji dotyczącej spłacenia ostatniej raty i zatrzymania pojazdu lub oddania samochodu i zainwestowania wartości ostatniej raty w nowe auto,
  • kredyt z ratą balonową nie obciąża zdolności kredytowej kredytobiorcy, jako że ma on możliwość spłacania jedynie części odsetkowej przy regularnym inwestowaniu kapitału tak, by np. po kilku latach spłacić ostatnią ratę balonową.

Należy pamiętać, że kredyt z ratą balonową wiąże się także z wadami. Są nimi np. konieczność uzbierania relatywnie dużego kapitału na spłatę ostatniej raty balonowej czy wyższe oprocentowanie tego typu kredytów, związane z kosztem alternatywnym instytucji udzielającej kredytu – np. kosztem utraconych możliwości inwestycji.

Kategorie: Kredyt

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.