Kredyt samochodowy – oprocentowanie i inne ważne pojęcia

Kredyt samochodowy – oprocentowanie i inne ważne pojęcia

Nie wiesz, co oznacza RRSO? Dowiedz się, co składa się na całość kwoty, którą spłacasz bankowi w kredycie na auto. Nie daj się zaskoczyć nieznanymi terminami podczas rozmowy w banku! Sprawdź pojęcia: kredyt samochodowy, oprocentowanie kredytu, RRSO czy okres kredytowania.

 

Bierzesz kredyt samochodowy? Oprocentowanie to nie wszystko!

Jeśli wiesz już, jaki samochód chcesz kupić, zapoznaj się z warunkami udzielania kredytów i dokładnie przeanalizuj swój budżet.  Zdobyta wiedza sprawi, że poczujesz się pewniej w gąszczu finansowych informacji.

Zapoznaj się z pojęciami

Dobrze przygotuj się na rozmowę w banku, unikniesz w ten sposób zaskoczeń i niemiłych niespodzianek. Podstawowa wiedza na temat udzielania kredytów i znajomość niektórych pojęć zaoszczędzą ci niepotrzebnych nerwów podczas rozmowy. Do ważnych terminów, które warto poznać przed rozpoczęciem rozmowy z przedstawicielem banku, należą np.: kredyt samochodowy, oprocentowanie kredytu, okres kredytowania, RRSO.

Kredyt samochodowy

Jest kredytem przeznaczonym na konkretny cel, czyli na samochód. Kredyt samochodowy jest tańszy niż gotówkowy, ponieważ bank posiada zabezpieczenie w postaci samochodu. Co więcej, spłata kredytu samochodowego może być rozłożona na dłuższy czas niż w przypadku kredytu gotówkowego. Jeśli zdecydujesz się na kredyt samochodowy, to pamiętaj, że właścicielem auta jest bank. Ty zaś prawo własności uzyskujesz w momencie całkowitego uregulowania swoich należności wobec banku.

Oprocentowanie kredytu

To część kosztów, które ponosisz w związku z wybranym przez siebie kredytem. Na oprocentowanie kredytu składają się z marża banku i WIBOR, czyli referencyjna wysokości oprocentowania kredytów największych polskich banków. Marża banku podlega negocjacjom i jest zależna od konkretnej instytucji finansowej, natomiast wysokość WIBOR-u jest wielkością uśrednioną, jednakową dla wszystkich banków i nie podlega negocjacjom.

Okres kredytowania

Jest to czas potrzebny na całkowitą spłatę kredytu. Zależy od różnych czynników, m.in. od rodzaju zaciąganego kredytu (np. gotówkowy albo samochodowy), czasu potrzebnego na jego spłatę oraz jego przeznaczenia (czy decydujesz się na auto nowe czy używane). Kredyt gotówkowy przyznawany jest na krótszy czas (od kilku miesięcy do kilku lat), natomiast samochodowy udzielany jest na okres od pół roku do nawet dziesięciu lat. Pamiętaj, że kredyt na samochód używany otrzymasz na maksymalnie dziesięć lat. Samochody używane są bardziej awaryjne niż nowe, zatem kredytodawcy indywidualnie ustalają górną granicę czasową na spłatę zobowiązania.

RRSO

Czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu, który płacisz ponad wartość samochodu. Podawany jest w wielkości procentowej i naliczany od rocznej kwoty kredytu. RRSO to wartość obejmująca wszystkie koszty kredytu (np. prowizja, marża, opłaty dodatkowe). Jeśli znasz RRSO dla poszczególnych kredytów, to z łatwością wybierzesz najkorzystniejszą opcję, gdyż porównujesz tylko ujednoliconą wartość.

Pamiętaj, że powyższe terminy są podstawowe (kredyt samochodowy, oprocentowanie kredytu, okres kredytowania, RRSO) i pomogą ci przygotować się do kupna auta na kredyt. Im więcej pojęć poznasz i zrozumiesz, tym pewniej poczujesz się kupując samochód!

 

 

Kategorie: Kredyt, Porady

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.