Leasing samochodu osobowego a odliczenie VAT

Leasing samochodu osobowego a odliczenie VAT

Zakup auta to spory wydatek szczególnie dla firm, które są dopiero na początku swojej drogi biznesowej. Korzystnym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty leasingu samochodu osobowego. To również dobry sposób na sfinansowanie drogiego auta w firmie.

Leasing samochodu osobowego (Skoda-auto.pl/finansowanie/leasing/leasing-niskich-rat) pozwala firmie nie tylko zaliczyć koszty z nim związane do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale również umożliwia odliczenie podatku VAT.

Do końca marca 2014 roku przedsiębiorcy, którzy korzystali z leasingu samochodu osobowego mogli dysponować ograniczonym prawem do odliczenia VAT od rat leasingowych. Przepisy mówiły o możliwości odliczenia 60 proc. VAT, jednak tylko do kwoty 6 tys. zł.

Aktualne przepisy dot. odliczenia VAT od leasingu samochodu osobowego

Z dniem 1 kwietnia 2014 roku weszły nowe zasady, jakie należy stosować przy odliczeniu VAT m.in. przy leasingu samochodu osobowego. Mówią one, że jeżeli auto używane jest zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, wówczas od wszystkich opłat związanych z leasingiem odliczyć można 50 proc. podatku VAT. Zasada ta dotyczy np. czynszu inicjalnego (pierwsza wpłata, jaką leasingobiorca dokonuje po zawarciu umowy z leasingodawcą), miesięcznych rat, jak i późniejszego wykupu.

Co ważne, wystarczy, że przedsiębiorca tylko raz użyje pojazdu firmowego do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób mieszany (prywatnie i służbowo). Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to miało miejsce podczas całego okresu użytkowania samochodu przez podatnika, aby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych”. Dodatkowo ustawodawca przyjął, że każdy pojazd z zasady służy zarówno co celów służbowych, jak i prywatnych. Jeżeli przedsiębiorca twierdzi, że samochód jest używany tylko do celów firmowych, musi to udowodnić i zgłosić do urzędu skarbowego.

Samochód używany wyłącznie do celów firmowych

Inaczej bowiem sprawa wygląda, gdy samochód osobowy używany jest tylko i wyłącznie do celów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Wówczas można odliczyć 100 proc. podatku VAT. Aby jednak urząd skarbowy nie miał wątpliwości, czy przysługuje przedsiębiorcy pełne odliczenie VAT, konstrukcja samochodu powinna być taka, aby wykluczała jego użycie do celów prywatnych.

Dodatkowo w ciągu 7 dni od momentu, kiedy zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany np. z leasingiem samochodu osobowego należy zgłosić do urzędu skarbowego na odpowiednim druku, że samochód będzie używany tylko do celów firmowych, a później należy prowadzić  szczegółową ewidencję przebiegu dla takiego auta.

Ewidencja przebiegu dla samochodu osobowego nie jest wymagana przy autach przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli  oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Dodatkowo, przepisy ustawy o VAT nie wskazują konieczności prowadzenia odrębnej ewidencji w przypadku prywatnego wykorzystania pojazdu, od którego podatnik odlicza 100% podatku VAT od rat leasingowych.

Zakup paliwa i inne wydatki  a odliczenie VAT

Ustawodawca nie przewidział obecnie możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa przy leasingu samochodu osobowego, który używany jest zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. O ile wcześniej nie zostaną wprowadzone przepisy zmieniające, taka możliwość ma obowiązywać dopiero od 1 lipca 2015 roku.

Z kolei przy różnych wydatkach związanych z użytkowaniem i leasingiem samochodu osobowego, takich jak np.:

 • raty leasingowe,
 • przeglądy techniczne,
 • wymiany opon, wycieraczek itp.,
 • części zamienne i usługi serwisowe,
 • pozostałe wydatki eksploatacyjne

odliczyć można 50 proc. podatku VAT. Co ważne, nie stosuje się przy tym żadnych limitów kwotowych.

Jeżeli jednak samochód osobowy przeznaczony jest tylko i wyłącznie do celów służbowych, wówczas przedsiębiorca może zastosować pełne odliczenie podatku VAT zarówno przy zakupie paliwa, jak i przy wydatkach eksploatacyjnych.

Istnieją jednak wyjątki, które w samochodach używanych zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, pozwalają na odliczenie pełnego podatku VAT przy towarach montowanych w takich samochodach. Przykładem są np. taksometry montowane w taksówkach, których użycie jest bezsprzecznie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

 1. Juliusz
  Juliusz 2 lutego, 2015, 13:14

  Nawet nie wiedziałem, że znów będą jakieś zmiany przepisów. Trzeba śledzić na bieżąco. No to czekamy do lipca!

 2. kody pkd
  kody pkd 23 sierpnia, 2015, 22:39

  Hej,
  Dobry wpis, na temat Urzędu skarbowego mógłby napisać wiele

  Pozdrawiam ciepło
  Ola

Only registered users can comment.