Leasing auta – co warto wiedzieć przed wykupieniem leasingu?

Leasing auta – co warto wiedzieć przed wykupieniem leasingu?

Chcesz wykupić leasing auta, ale nie czujesz się pewnie w gąszczu informacji? Przeczytaj o tym, co warto wiedzieć przed podjęciem zobowiązania leasingowego.

Na czym polega leasing auta?

Leasing na samochód to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, na mocy której ten pierwszy udostępnia drugiemu auto do nieograniczonego korzystania. Wszelkie obostrzenia, które mogą obowiązywać, zapisane są w OWUL – czyli w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Wysokość rat leasingu, czas trwania umowy są omawiane z każdym klientem indywidualnie. Leasing auta pozwala zatem na korzystanie z przywilejów nowego samochodu, bez konieczności kupowania go na własność.

Czy każdy może leasingować auto?

Zacznijmy od tego, że leasing jest przeznaczony tylko dla przedsiębiorców i nie mogą z niego skorzystać osoby prywatne. Małe i średnie firmy chętnie wybierają leasing na samochody osobowe. Jednak przedsiębiorcy, którzy dopiero co rozpoczynają swoją działalność wcale nie mają gwarancji na to, że uzyskają leasing auta.

Wszystko uzależnione jest od tego, jakie warunki stawia leasingodawca. Niektóre firmy udzielające leasingu mogą wymagać, żeby leasingobiorca wykazał się prowadzeniem działalności np. od pół roku. Udzielenie leasingu na auto może być również związane z uiszczeniem początkowej kwoty wkładu własnego np. w wysokości od 5% do 30%. Na rynku są także firmy, które nie wymagają żadnej wpłaty własnej.

Co jest zabezpieczeniem leasingu?

Leasing auta ma tę przewagę nad kredytem samochodowym, że łatwiej go uzyskać, a formalności związane z jego przyznaniem trwają zdecydowanie krócej niż te, które towarzyszą przyznaniu kredytu przez bank. Wynika to między innymi z tego, że zabezpieczeniem leasingu auta jest przedmiot leasingu, czyli konkretny samochód.

Kto jest właścicielem leasingowanego auta?

Z racji tego, że leasing przypomina swoją formą dzierżawę lub wynajem i jest czasowym przekazaniem auta leasingobiorcy, prawo własności samochodu zostaje przy leasingodawcy. Auto może być natomiast wykupione przez leasingobiorcę pod koniec trwania kontraktu i wtedy automatycznie nabywa on również prawo własności samochodu.

Rejestracja auta w leasingu

Standardowo za rejestrację auta odpowiada jego właściciel, zatem obowiązek zarejestrowania pojazdu z leasingu spoczywa na leasingodawcy. Należy mieć na uwadze, że firma leasingowa za wykonanie tej czynności może pobierać opłatę. Mowa tutaj o dodatkowej marży, a nie o opłatach, które trzeba uiścić w urzędzie.

Kategorie: Leasing

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.