Opony zimowe – jak przygotować samochód na zimę?

Opony zimowe – jak przygotować samochód na zimę?

Po rekordowo gorącym lecie przyszła chłodna jesień. Dowiedz się wszystkiego o przygotowaniu opon swojego samochodu na zimę, zanim w warsztatach ustawią się kolejki.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zwyczajową granicą jest 7 stopni Celsjusza, poniżej tej temperatury – zrobione z twardszej i lepiej przystosowanej do znoszenia wysokich temperatur gumy opony letnie, znacząco tracą na przyczepności.

Ponadto, opony zimowe są lepiej przystosowane do odprowadzania błota pośniegowego czy wody – 
skracając drogę hamowania.

Wymiana opon może okazać się konieczna także przy wyjazdach zagranicznych. Duża część krajów UE wprowadziła przepisy zakazujące jazdy na oponach letnich zimą. W przypadku trudnych warunków na drodze, wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa np. w Czechach (od 1 listopada), Austrii (także od 1 listopada) czy Estonii (zależnie od warunków od 15 października, od 1 grudnia mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych).

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Opony zimowe lepiej reagują na mokrej i śliskiej nawierzchni. Obowiązkowe minimum wysokości bieżnika w Polsce to 1,6 mm. niezależnie od pogody. Bieżnik w dobrych oponach zimowych ma 4 mm wysokości lub więcej.

W oponach zimowych stosuje się specjalną mieszankę gumy, która lepiej odpowiada warunkom na drogach. Poza tym, bieżnik opon zimowych ma szersze rowki, a sama opona jest przygotowana na odprowadzanie dużych ilości wody i błota.

Kiedy zakładać łańcuchy śniegowe?

W rejonach często odśnieżanych i drogach, na których zima nie zaskoczy drogowców raczej nam się nie przydadzą. Warto jednak mieć je w swoim bagażniku kiedy wybieramy się w rejony górskie – tak by nie zaskoczył nas niespodziewany zakaz wjazdu bez łańcuchów.


Łańcuchy śniegowe nakładamy tylko na koła napędowe, może to być problemem np. w czasie zjazdu z wzniesienia w aucie z przednim napędem (tylna część auta ma wtedy mniejszą przyczepność i samochód może wpadać w poślizg). Nie można z nich korzystać na odśnieżonym asfalcie, ani przekraczać 50 km/h.

Jak wybrać dobre łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe najlepiej dostosować do własnych potrzeb. Jeżeli nie spodziewacie się utrudnień na drodze, albo wybieracie w miejsce w którym posiadanie łańcuchów jest prawnie wymagane, ale z racji warunków pogodowych niekonieczne, wystarczy najtańszy model. Najczęściej nie mają one samonapinaczy, dlatego należy poprawiać napięcie łańcuchów co ok. 100 m. Droższe modele często wyposażane są w samonapinacz- zwykle da się je łatwiej założyć.

Przed zakupem nowych łańcuchów warto sprawdzić, czy zmieszczą się w przestrzeni pomiędzy oponą a nadwoziem.

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.