Zimowy wyjazd za granicę – jak się przygotować?

Zimowy wyjazd za granicę – jak się przygotować?

Zbliża się okres zimowych podróży. Kiedy i dokąd pojechać? Jak przygotować do tego samochód? Jak funkcjonuje ubezpieczenie samochodowe za granicą?

Zima, choć często nielubiana – i to nie tylko przez kierowców, obfituje w okazje do wycieczek. Wypad w góry, nawet na weekend, albo rodzinny wyjazd, gdy dzieci mają ferie, to miła odmiana od szarości w centrum miasta. Dobrze byłoby, gdyby taka wycieczka zapisała się w naszej pamięci wyłącznie pozytywnie. W tym celu należy przed wyruszeniem w drogę zadbać o jak najlepszą organizację. Poniżej przeczytacie, jak sprawdzić i przygotować samochód oraz kiedy i dokąd wyjechać. Piszę także o tym, jak – w obliczu wyjazdu za granicę – funkcjonuje ubezpieczenie samochodowe.

Przygotowanie auta do zimowego wyjazdu

Najważniejszym elementem każdej podróży jest zawsze dobre przygotowanie – dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jeżeli planujesz zimowy wyjazd, pamiętaj o sprawdzeniu stanu samochodu. Jest to tym bardziej istotne, jeśli wyjeżdżasz za granicę. Jak to zrobić?

Przede wszystkim sprawdźmy stan techniczny samochodu. Weźmy pod uwagę poziom wszelkich płynów, np. oleju silnikowego, ale także płynu do spryskiwaczy. Przyjrzyjmy się, czy wszystkie światła są sprawne, skontrolujmy także to, czy koła (również zapasowe) mają odpowiednie ciśnienie powietrza. Sprawdźmy również wszystkie terminy – badania technicznego, przeglądu i ważności ubezpieczenia samochodowego.

W podróż zabierzmy ze sobą koniecznie apteczkę i inne wyposażenie awaryjne – między innymi trójkąt, gaśnicę i odblaskową kamizelkę. Różne kraje inaczej określają swoje wymagania – sprawdźmy, co potrzebne jest w wybranym przez nas państwie. Uwagę należy poświęcić także przepisom drogowym – każdy kraj reguluje ruch drogowy we własny sposób.

W przypadku wyjazdu w góry warto pamiętać również o łańcuchach samochodowych. O tym, jak ich używać, przeczytacie w artykule „Opony zimowe – jak przygotować samochód na zimę?”.

Inną kwestią jest przygotowanie wnętrza samochodu – jeśli czeka nas dłuższa podróż, weźmy ze sobą poduszki i koce. Pasażerowie na pewno docenią je, gdy poczują się senni lub jako jedyni zaczną narzekać na zbyt niską temperaturę.

Ubezpieczenie samochodowe za granicą

Jeżeli planujemy wyjazd za granicę, koniecznie poświęćmy uwagę ubezpieczeniu naszego samochodu.

Polskie ubezpieczenie OC jest ważne w całej Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza wspólnoty (np. w Szwajcarii). Wyjazd samochodem do niektórych państw będzie jednak wiązać się z obowiązkiem posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Tak zwaną Zieloną Kartę muszą mieć kierowcy, którzy wyjeżdżają np. na Ukrainę i Białoruś lub do Rosji.

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, bardzo często obejmuje wyłącznie Polskę. Możliwe jest jednak rozszerzenie go na całą Europę. Wiąże się to oczywiście z opłatami. Rozszerzenie zasięgu ubezpieczenia AC wyłącznie na czas wyjazdu zwykle nie jest elementem oferty, warto jednak negocjować warunki podczas zawierania umowy.

Dobrym pomysłem jest także wykupienie ubezpieczenia assistance – zwłaszcza w przypadku podróży zagranicznej. W ramach takich usług ubezpieczyciel oferuje wsparcie w różnych sytuacjach awaryjnych – np. wizyta mechanika, auto zastępcze lub holowanie samochodu, a nawet zorganizowanie nieplanowanego noclegu. Assistance okaże się nieocenioną pomocą, gdy w trakcie podróży zabraknie oleju silnikowego lub dojdzie do awarii turbosprężarki – co prawdopodobnie unieruchomi samochód na dłuższy czas. Firma ubezpieczeniowa zapewnia pomoc, także medyczną i prawną, i pokrywa jej koszty. Zakres ubezpieczenia assistance również może się różnić – może ono obowiązywać np. tylko w kilku krajach.

Kiedy i dokąd pojechać w zimie?

Z zimowych atrakcji najlepiej korzystać w specjalnych ośrodkach narciarskich. Narciarze i snowboardziści mogą rozwijać swoje pasje także w Polsce, choć według mnie najlepszą rozrywkę zapewniają centra zlokalizowane w Alpach. Możemy wybrać Austrię, Niemcy, Szwajcarię, północne Włochy i południowy wschód Francji. Dobrym wyborem mogą być także sąsiednie Czechy.

Termin wyjazdu, najlepiej planować w oparciu o organizację roku np. pod względem harmonogramu szkolnych ferii. Warto wziąć go pod uwagę zarówno wtedy, gdy zamierzamy wyjechać całą rodziną, ale również gdy chcemy uniknąć grup dzieci i młodzieży w trakcie naszego wypoczynku. W roku 2016 ferie zimowe wypadają w poszczególnych województwach następująco:

  • kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, lubuskie, małopolskie, wielkopolskie: między 18 stycznia a 29 stycznia

  • podlaskie i warmińsko-mazurskie – od 25 stycznia do 5 lutego

  • mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i opolskie – 1 – 12 lutego

  • lubelskie, łódzkie, śląskie, pomorskie, podkarpackie – od 15 do 26 lutego.

Kategorie: Aktualności, Poradnik

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.