Opłaty za autostrady w Europie Zachodniej

Opłaty za autostrady w Europie Zachodniej

Pomimo, że podróże lotnicze są coraz tańsze a loty częstsze, to nadal znaczna część z nas decyduje się na pokonanie wyznaczonej trasy własnym samochodem. Bez względu na to, czy naszym celem jest wypoczynek w słonecznej Hiszpanii, czy firmowa delegacja we Francji, siadamy za kółko i pokonujemy setki kilometrów autostrad. Sprawdźmy, jakie ceny czekają nas na zachodnich drogach.

Niemcy

Niemieckie autostrady uważane są za jedne z najlepszych w całej Europie. I to pewnie nie tylko z powodu ich precyzyjnego wykonania oraz niezliczonych możliwości połączeń, ale również z powodu ich bezpłatności. Autostrady w Niemczech są bezpłatne dla wszystkich samochodów osobowych. Na nasze jednak nieszczęście, Niemcy zapowiadają wprowadzenie opłat dla obcokrajowców. Na ten moment, plany te nie zostały jeszcze wprowadzone w życie.

Koszty, jakie kierowcy ponoszą za poruszanie się po niemieckich autostradach dotyczą tylko pojazdów ważących powyżej 12 ton. Płatności regulowane są na zasadzie elektronicznych opłat drogowych i wahają się w przedziale 0,1 do 0,3 euro za 1km.

Francja

We Francji system poboru opłat jest podobny do obowiązującego u nas. Opłaty pobierane są na bramkach przy wyjeździe z płatnego odcinka, a ich wysokość zależna jest od operatorów autostrad. Kwoty, jakie będzie nam dane zapłacić będą zależały od rodzaju pojazdu, którym się poruszamy, przejechanej przez nas odległości, pory dni i odcinka autostrady. Paradoksalnie im większy ruch na autostradzie, tym wyższa oplata jest pobierana.

Średnia cena jaka obowiązuje jednak we Francji o ok. 0,9 euro za 1 km. Szczegółowych cenników możemy szukać na prywatnych stronach internetowych operatorów płatnych autostrad.

Włochy

Autostrady we Włoszech są płatne, a ich opłaty uśredniają się w kwocie 0,6 euro za 1km. W sumie liczą one ok. 6400km. Najdłuższa z nich – A1 wynosi 760km i biegnie z południa na północ kraju.

Austria

W Austrii drogi szybkiego ruchu i autostrady są płatne i wymagają spełnienia jeszcze jednego dodatkowego warunku – zakupu winietki. Jej koszt zależny jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii.
Dla pojazdów do 3,5 tony ceny przedstawiają się następująco:
82,7 euro za okres roku
24,8 euro za 2 miesiące
8,5 euro za 10 dni.

Winietkę naklejamy pod lusterkiem lub z boku przedniej szyby samochodu na tej samej wysokości, co lusterko po stronie kierowcy. Mandat, jaki możemy otrzymać za brak naklejki obecnie wynosi 215 euro plus koszt wykupu winietki. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

Hiszpania

Opłaty za autostrady w Hiszpanii są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych krajów Europy. Za przejechanie 100km zapłacimy średnio aż 10 euro. Jednak, aby dostać się do turystycznej południowej Hiszpanii skorzystanie z autostrady staje się koniecznością, biorąc pod uwagę inne dostępne trasy, ich połączenia i stan. Opłaty za przejechany odcinek autostrady uiszczane są przy bramkach wyjazdowych, a ich wysokość uzależniona jest od długości przejechanej przez nas trasy.

Kategorie: Przepisy, Ruch drogowy

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

 1. Eiffel
  Eiffel 29 września, 2014, 13:38

  Zjeździłam nieco świata i w żadnym innym kraju na świecie autostrady nie są w tak kiepskim stanie jak w Polsce. Mam nadzieję, że kiedyś zarówno jakością jak i ilością dogonimy Europę.

 2. sajgonka
  sajgonka 7 października, 2014, 15:40

  Szkoda, że wcześniej nie miałam okazji przeczytać tego artykułu; pewnie nie przepłaciłabym na autostradach za granicą.

 3. sajgonka89
  sajgonka89 7 października, 2014, 15:42

  Byłam ostatnio za granicą właśnie i opłaty są tam strasznie wysokie

Only registered users can comment.