Ekologia a jazda samochodem: ekologiczne auta i ecodriving

Ekologia a jazda samochodem: ekologiczne auta i ecodriving

Ekologiczne podejście do życia stało się bardzo popularne w ostatnich latach, z czego nie omieszkali skorzystać producenci samochodów, aby ulepszyć wizerunek swoich marek i odnieść większy sukces w sprzedaży.

Na rynku pojawiły się ekologiczne samochody, jednak nawet jeżeli pojazd wyposażony w wyszukane ekotechnologie nie jest w zasięgu naszych możliwości finansowych, możemy wciąż pozytywnie wpływać na środowisko dzięki stosowaniu zasad ekologicznej jazdy w praktyce.

Ekologiczne auta

W ekologicznych modelach samochodów spotkamy rozwiązania takie jak filtry cząstek stałych oraz systemy recyrkulacji spalin, które pozwalają obniżyć zawartość toksyn w gazach wylotowych. Co raz bardziej popularne stają się też silniki hybrydowe (połączenie napędu spalinowego z elektrycznym). Tego typu auta charakteryzuje przede wszystkim ich ekonomiczność. Elektryczny silnik idealnie sprawdza się do jazdy w mieście. Długa żywotność oraz spalanie, które jest często o połowę mniejsze niż w normalnych samochodach, to główne plusy tego typu jednostki. Minusem takich aut jest przede wszystkim ich cena. Jeśli doliczymy do tego koszty takie jak ubezpieczenie nowego auta i serwis, to w rezultacie dostaniemy drogą alternatywę, która pomimo swoich zalet znacznie obciąży nasz portfel.

Ekologiczna jazda – ecodriving

Ecodriving, czyli ekologiczna jazda samochodem dająca korzyści zarówno kierowcy, jak i środowisku. Wraz z wejściem nowych przepisów od 1 stycznia 2015 jest to również wymagany element egzaminu na prawo jazdy. Przyszli kierowcy muszą wykazać się znajomością zasad jazdy energooszczędnej – m.in. umiejętnością hamowania silnikiem oraz właściwej zmiany biegów. Wbrew stereotypom ekologiczna jazda nie oznacza wcale powolnego przemieszczania się po drodze i uciążliwych ograniczeń. Ecodriving to umiejętność płynnego i dynamicznego poruszania się w ruchu miejskim, która pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy (niższe zużycie paliwa + mniejsza eksploatacja części takich jak klocki hamulcowe).

Podstawowe zasady ecodrivingu to:

  1. Unikanie gwałtownych przyśpieszeń i hamowań
  2. Dostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze (obserwacja i odpowiednie wykonywanie manewrów)
  3. Hamowanie przez redukcję biegów
  4. Wyłączanie silnika podczas postoju(warto pamiętać, że przepisy ruchu drogowego zabraniają postoju z włączonym silnikiem – dłuższego niż minutę – w terenie zabudowanym) oraz rozsądne korzystanie z klimatyzacji.
  5. Nierozgrzewanie silnika przed jazdą (nawet zimą – silnik pracujący na postoju szybko się zużywa, a prędzej rozgrzewa się w trakcie jazdy).
  6. Dbanie o właściwe ciśnieniew oponach.
  7. Wciskanie pedału gazu do ok. 70%przy rozpędzaniu samochodu – w ten sposób ogranicza się pobór paliwa i dynamicznie osiąga się określoną prędkość.

 

Problem zanieczyszczenia środowiska jest naprawdę poważny i dotyczy każdego z nas. Dzięki specjalnym technologiom stosowanym w nowych modelach aut, a także przepisom wymagającym umiejętności ekologicznej jazdy (ecodrivingu), możemy realnie wpływać na środowisko naturalne.

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.