Kierowco! Zobacz jak zaoszczędzić na aucie zimą

Kierowco! Zobacz jak zaoszczędzić na aucie zimą

Zima to trudny czas dla kierowców, ze względu na trudne warunki atmosferyczne, ale też dodatkowe wydatki. Zakup skrobaczki i zimowego płynu do szyb to tylko niektóre z nich, zimą przede wszystkim wydajemy więcej na paliwo. Jak ograniczyć koszty do minimum?

Pamiętaj o oponach

 KwestOLYMPUS DIGITAL CAMERAia obowiązkowości zimowych opon jest niepodważalna i nie ma mowy o niezakładaniu opon zimowych. Zapewniają one lepszą trakcję i krótszą drogę hamowania na śliskiej nawierzchni, niż opony całoroczne i letnie.

Jednak nie chodzi w tym przypadku tylko o bezpieczeństwo. Używając opon zimowych tym samym oszczędzasz swoje letnie ogumienie.

Niezwykle istotne jest także ciśnienie w oponach. Według badań przeprowadzonych przez niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego, gdy ciśnienie jest za niskie o zaledwie 0,2 Bara to zużycie paliwa zwiększa się o ok. 1 proc., kiedy jest za niskie o 0,6 Bara –spalanie wzrasta o ok. 4 proc.

Przyczynia się to również do wydłużenia drogi hamowania oraz pogorszenia właściwości trakcyjnych.

 Nie włączaj silnika na postoju

 Warto przyzwyczaić się do niemal natychmiastowego startu zaraz po uruchomieniu silnika – uruchamiamy silnik, zapinamy pasy, patrzymy w lusterka i ruszamy. Wystarczy kilka sekund pracy silnika na biegu jałowym.

Warto mieć na uwadze to, by od razu nie korzystać z pełnej mocy jednostki. W przypadku nowych samochodów wystarczy 30 sekund, żeby ruszyć w trasę. O ile wnętrze pojazdu nagrzewa się w ciągu około 10 minut podczas jazdy, o tyle na postoju nagrzewa się ono aż o 30 procent dłużej, a przy tym ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, twoje pieniądze oraz wydajność i żywotność silnika samochodu.

 Kontroluj obciążenie

 Warto regularnie przeglądać bagażnik, aby mieć pewność, że nie wozimy tam zbędnych rzeczy, które niepotrzebnie obciążają auto.

Zimą często są to zbędne ubrania, których pozbywamy się zwłaszcza podczas długich podróży czy sprzęt do odśnieżania.

Bagażnik dachowy będący wspomnieniem wakacji, który często jest zainstalowany na stałe, mimo, że nie przewozimy w nim rzeczy, takie niepotrzebnie podnosi zużycie paliwa. Warto zrezygnować z umieszczania na samochodzie tego typu elementów zwiększających opór powietrza.

Sprawdzaj klimatyzację

 Klimatyzacja automatyczna usuwa wilgoć z powietrza wewnątrz samochodu, co powoduje, że szyby nie pokrywają się parą wodną. W skutek tego działania jednak silnik konsumuje nawet o 20 proc. więcej paliwa. Jeśli więc szyby nie są zaparowane, nie ma sensu aby była ona włączona. Miej to na uwadze.

Dużą ilość paliwa zużywa również podgrzewanie foteli – 0.25 l / 100 km, klimatyzacja pełna przy obciążeniu to dodatkowe 2 l/100 km. Oczywiście jest to przydatny element wyposażenia, jednak szczególnie na krótkich trasach powinniśmy rozważyć korzystanie z niego. Jazda w wysokiej temperaturze jest prawie tak niebezpieczna, jak jazda pod wpływem alkoholu, bo bardzo szybko prowadzi do senności i rozkojarzenia.

 Nie daj się zaskoczyć

 Kiedy nadchodzi zima, warto zaopatrzyć się w niezbędne przybory do odśnieżania. Kupując je przed pierwszym śniegiem możesz liczyć na niższą cenę, niż w sytuacji wzmożonego popytu, kiedy każdy przypomni sobie o ich braku.

 Zapewnij asystę na trudne sytuacje

 W warunkach zimowych warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, np. assistance, zwłaszcza, gdy wiemy, że będziemy wybierali się w długie trasy, na przykład na święta Bożego Narodzenia, sylwestra czy wyjazd na narty. To czas, kiedy taka pomoc może być najbardziej potrzebna. Opłacenie składki może okazać się oszczędnością, gdy porównamy je z kosztami, które musielibyśmy ponieść sami.

 A może…nowe auto?

To na początku nowego roku można liczyć na największe rabaty i wyprzedaże, dlatego warto przemyśleć zakup nowego auta właśnie zimą. Szukając auta na kredyt, przyjrzyjmy się najpierw ofertom w internecie i parametrom kredytów samochodowych (przykładową oferte i szczegółowy opis parametrów kredytu znajdziesz na: http://www.seat-auto.pl/content/pl/brand/pl/finance/loans/autoloan.html).

Warto też przeliczyć ostateczny koszt za pomocą kalkulatora finansowego:

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

  1. Marta
    Marta 2 stycznia, 2015, 09:25

    Niestety nie zawsze jest możliwość ruszenia zaraz po odpaleniu. U mnie jest to zazwyczaj nie możliwe przez zamarznięte szyby. Najpierw włączam silnik, później zajmuję się szybami. Wiem, że nie powinno się tak robić, ale też wiem, że wielu osobom to nie przeszkadza i robią tak samo.

Only registered users can comment.