Samochodem na zagraniczne wakacje

Samochodem na zagraniczne wakacje

Wakacje powoli zaczynają się kończyć, jednak część z nas z pewnością planuje urlop na wrzesień lub nawet październik – zwłaszcza jeśli chcemy go spędzić za granicą. Wybierając się samochodem do innego państwa trzeba się odpowiednio przygotować, by czas wolny spędzić bez zbędnych stresów i niemiłych niespodzianek.

Przygotowanie do drogi

Okulary przeciwsłoneczne, przewodniki, walizka pełna ubrań i krem z filtrem – do zagranicznych wojaży potrafimy się przygotować bardzo skrupulatnie. Podobnej uwagi wymaga także nasz pojazd – przede wszystkim warto go ubezpieczyć.

Co prawda polskie OC obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jednak nadal dotyczy ono tylko szkód, które sami wyrządzimy osobom trzecim. Na wypadek, gdyby taka szkoda przydarzyła się nam samym, warto pomyśleć o wykupieniu AC oraz pakietu Assistance. Zapewnią nam one spokój i pewność, że w razie nieoczekiwanej sytuacji nie zostaniemy sami.

Postarajmy się także o odpowiednie wyposażenie samochodu:

 • apteczkę,
 • kamizelkę odblaskową,
 • zapasowe koła i żarówki,
 • komplet podstawowych narzędzi.

Warto zakupić także nawigację samochodową, bo na obcych drogach łatwo się zgubić.

Przed wyjazdem sprawdźmy też stan techniczny naszego wehikułu, by zmniejszyć ryzyko niespodziewanej awarii na trasie.

Co kraj, to… przepisy

Kiedy zarówno my, jak i nasze auto jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia podróży, trzeba zapoznać się z trasą, która doprowadzi nas do celu. A konkretnie poznać przepisy wszystkich państw, przez które będziemy przejeżdżać.

Zacznijmy od ograniczeń prędkości.

Ich brak na autostradach obowiązuje niestety tylko w Niemczech (a poza Europą także w Wenezueli i Peru). W większości państw naszego kontynentu będzie to 120-130km/h.

Na innych drogach, poza terenem zabudowanym jest to najczęściej około 90 km/h. Są też takie kraje, jak np. Francja, gdzie ograniczenie zależne jest od warunków pogodowych lub pory roku (kraje północne).

Najlepiej jest dokładnie przestudiować przepisy wybranych państw i zapisać je sobie, by móc po nie sięgnąć w razie wątpliwości.

Ponieważ wakacje to czas relaksu, czasem nawet kierowca może mieć ochotę sięgnąć po napój alkoholowy. W tym wypadku również wszystko zależy od kraju, w którym aktualnie przebywamy. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Europie wygląda następująco:

 

Kraj
Promile
Albania, Białoruś, Czechy, Estonia, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry 0,0‰
Norwegia, Polska, Szwecja 0,2‰
Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szwajcaria, Turcja, Włochy 0,5‰
Irlandia, Luksemburg, Malta, Wielka Brytania 0,8‰

 

Czemu warto wiedzieć, gdzie można pozwolić sobie na kieliszek wina, a gdzie ściągnąć nogę z gazu? Odpowiedź jest prosta – otrzymanie za któreś z tych przewinień mandatu może oznaczać nawet koniec naszej wycieczki. W niektórych krajach kierowcy są karani bardzo surowo.

Do rekordzistów pod względem wysokości mandatów należą Hiszpania i Francja, gdzie przekroczenie prędkości może uszczuplić nasz portfel o nawet 6 tys. zł!

W Szwajcarii natomiast wystarczy, że nasz prędkościomierz wskaże o 5km/h za dużo, by czekała nas rozmowa z policją. A trzeba pamiętać, że zapłatę za mandat obcokrajowcy muszą uiścić na miejscu lub w asyście organów władzy odwiedzić najbliższy bankomat.

Dlatego najlepiej po prostu dostosować się do panujących przepisów i nie psuć sobie urlopu na własne życzenie.

 

 

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

 1. obrazowa
  obrazowa 29 września, 2014, 13:34

  z promilami nie ma co kombinować. W każdym kraju należy nie wsiadać za kółko po alkoholu- tutaj chodzi nie o Twoje życie, tylko o życie ludzi, na których ktoś czeka!

 2. Misza
  Misza 7 października, 2014, 15:46

  Każda samodzielna podróż samochodem to spory wydatek, ale przynajmniej ma się fantastyczny komfort podczas drogi. Dobrze,że wspomnieli tu o przepisach bo ja zawsze o nich zapominam i mi się mylą.

 3. http://www.hairmasticinfo.pl/
  http://www.hairmasticinfo.pl/ 11 sierpnia, 2015, 15:55

  Dobra robota! Czekam na kolejne wpisy.

Only registered users can comment.