Innowacja Toyoty – auto na wodór

Innowacja Toyoty – auto na wodór

Już niedługo, bo w 2015 r. Toyota rozpocznie seryjną produkcję innowacyjnego samochodu. Na czym ma ona polegać? Samochód ten będzie wykorzystywał nietypowe wodorowe ogniwa paliwowe. Nowa Toyota jest kontrowersyjna, bo auto będzie wyróżniać się nie tylko sposobem tankowania, ale i drapieżnym wyglądem. 

 

Wodorowy drapieżnik

W Japonii Toyota zaprezentowała wygląd modelu produkcyjnego. Jego stylistyka jest nietypowa. Przód modelu FCV nieco ułagodzono, ale z tyłu pozostawiono nietypowo nisko umieszczone światła. Rodzaj paliwa nie wpłynie na moc auta – pojazd zapewnia osiągi zbliżone do tradycyjnego samochodu tej klasy z przyspieszeniem do 100 km/h w czasie ok. 10 s. Model ten nazywa się FCV i zadebiutuje na japońskim rynku w kwietniu 2015 roku. Następnie latem 2015 roku pojawi się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Sprzedaż początkowo będzie ograniczona do regionów z rozwiniętą infrastrukturą tankowania wodoru.

Efekt wieloletnich prac

Praca nad samochodami na ogniwa paliwowe trwa w Toyocie od ponad 20 lat. System opracowany i opatentowany przez firmę uzyskuje energię elektryczną z reakcji chemicznej wodoru i tlenu. Samochód wyposażony jest w specjalne zbiorniki przystosowane do magazynowania wodoru pod dużym ciśnieniem.

W 2002 roku rozpoczęto leasingowanie SUV-a Toyota FCHV, który również posiadał napęd na ogniwa paliwowe. Jednak miało to miejsce jedynie w Japonii i Stanach Zjednoczonych, do tego na ograniczoną skalę.

Jak możemy się domyślać od 2002 roku napęd ten został jednak gruntownie zmodyfikowany. Tankowanie wodoru zajmuje jedynie 3 minuty, a podczas jazdy pojazd emituje wyłącznie parę wodną, powstałą w wyniku reakcji wodoru i tlenu.

Nie pierwsze takie auto

Samochody zasilane wodorem to nie monopol Toyoty, opracowały je także inne firmy. W 2008 roku Honda zaczęła produkcję koncepcyjnego modelu FCX Clarity, jest to auto klasy średniej, napędzane silnikiem elektrycznym czerpiącym energię ze spalania wodoru. Wprowadzony na rynek został w śladowej ilości egzemplarzy: dostępny jest tylko w Kalifornii w USA oraz w Japonii. Auto dostępne dla kupujących w ramach 3-letniej umowy leasingowej.

Również BMW zastosowało ten rodzaj paliwa. Model Hydrogen 7 przystosowano zarówno do spalania benzyny, jak i wodoru. Jednak tu również produkcja została ograniczona do niewielkiej ilości egzemplarzy.

Paliwo przyszłości

Wodór dla motoryzacji zdecydowanie jest paliwem przyszłości. To jedno z najbardziej ekologicznych paliw alternatywnych. W wyniku jego spalania powstaje jedynie para wodna i ciepło. Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem na świecie, więc z jego zapasami nie będzie problemu.

Jednak nie jest on bez wad, a jedną z nich jest sposób magazynowania gazu. Przenika on przez większość materiałów, ponieważ składa się z małych cząsteczek. Ponadto wodór w normalnych warunkach jest gazem, więc jego objętościowa gęstość energii jest znacznie słabsza niż tradycyjnych paliw. Wszystko to sprawia, że trzeba go przechowywać pod wysokim ciśnieniem.

Na koniec warto poruszyć temat tego, jaka będzie cena tego innowacyjnego auta. Jako pierwszy seryjny samochód na wodór, nie będzie on tani. W Japonii będzie kosztował około 7 mln jenów, czyli ponad 210 tys. zł. W Europie może być on jednak jeszcze droższy. Mimo to szacuje się, że do 2025 roku cena ta spadnie do równowartości 60 000 zł.

Zainteresowała Cię ta tematyka? Zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi moimi recenzjami marek samochodów.

Kategorie: Aktualności, Testy aut

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

 1. Olek3
  Olek3 29 września, 2014, 13:45

  Ukłony w stronę Toyoty z stworzenie tak innowacyjnego modelu- mam nadzieję, że więcej koncernów samochodowych zdecyduje się na ten kierunek rozwoju!

 2. felek
  felek 8 października, 2014, 17:12

  o innych w sumie nie było tak głośno a o tej toyocie na wodór jest więc na pewno będzie to istny hit!

 3. elkolożka
  elkolożka 9 października, 2014, 10:42

  Już wiem jaki samochód zakupię z pewnością w przyszłości

Only registered users can comment.