W oczekiwaniu na Europejski Samochód Roku 2015

W oczekiwaniu na Europejski Samochód Roku 2015

Konkurs na „Europejski Samochód Roku” odbywa się od 1964 roku. Samochód Roku to międzynarodowa nagroda, wybierana przez panel dziennikarzy motoryzacyjnych z całej Europy. Jej celem jest uhonorowanie najlepszego nowego samochodu, którego sprzedaż weszła w obieg w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę danego tytułu.

W skład jury wchodzi co roku około 60 dziennikarzy reprezentujących 22 kraje Europy. Wielkość reprezentacji z danego kraju związana jest ściśle z wielkością rynku samochodów w danym państwie i jego znaczeniem w produkcji samochodów. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania mają po sześciu członków; inne kraje proporcjonalnie mniej. Polska wysyła dwóch reprezentantów.

Celem konkursu jest wyłowienie jednego, niekwestionowanego zwycięzcy, dlatego też nie ma kategorii a nagroda jest tylko jedna.

Samochody, które mają uczestniczyć w konkursie muszą spełnić konkretne warunki, takie jak:

 • dostępność w sprzedaży podczas etapu głosowania jurorów
 • sprzedaż prowadzona na minimum pięciu rynkach europejskich
 • szacowana roczna sprzedaż wyższa niż 5 tysięcy sztuk

Tym samym, w turnieju nie mogą brać udziału samochody supersportowe i inne, niszowe lub kolekcjonerskie modele.

Każdy z jurorów ma rozdania 25 punktów, które może przeznaczyć na co najmniej 10 modeli, przy czym maksymalnie na jeden model samochodu może oddać 10 punktów. Spośród zgłoszonych samochodów jurorzy wybierają najpierw finałową siódemkę, która następnie staje się przedmiotem ich szczegółowych testów i obserwacji.

Obecnie ukształtowała się praktyka, że w grudniu danego roku jest ogłoszona oficjalna lista kandydatów, zaś zdobywcę tytułu „Car of the Year” na rok następny ogłasza się na wystawie samochodowej w Genewie.

Oficjalne przedstawienie kandydatów 2015 jeszcze przed nami. Odbędzie się ono 15 grudnia br.

W roku 2014 rywalizowały następujące modele: BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda3, Mercedes-Benz klasy S, Peugeot 308, Skoda Octavia, Tesla Model S. Zwycięzcą został Peugeot 308. Natomiast w zeszłym roku „Samochodem Roku” został Volkswagen Golf siódmej generacji. Został on także wyróżniony tytułem „Światowego Samochodu roku 2013”.

Chcesz znać moją opinię na temat najnowszych modeli samochodów? To zapraszam serdecznie tutaj: Testy aut.

Kategorie: Aktualności, Testy aut

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Komentarze

 1. Krzysiek
  Krzysiek 4 listopada, 2014, 11:03

  Obstawiam mimo wszystko auta z koncernu VAG-a.

 2. MJ z Hondablog.pl
  MJ z Hondablog.pl 5 listopada, 2014, 11:03

  No zobaczymy kogo to wybiorą 🙂

Only registered users can comment.