Co składa się na ubezpieczenie auta w leasingu?

Co składa się na ubezpieczenie auta w leasingu?

Sprawdź, co składa się na ubezpieczenie auta w leasingu! Zadecyduj, czy korzystniejszy jest wybór pakietu u leasingodawcy, czy wybranie rozwiązania spoza jego usług.

Obowiązek ubezpieczenia auta w leasingu

Jeśli decydujesz się na korzystną opcję leasingowania auta, nie możesz zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie auta w leasingu. Bez względu na to, czy kupujesz samochód za gotówkę, na kredyt czy w leasingu, ubezpieczenie auta w Polsce jest obowiązkowe. Za brak aktualnego OC grożą kary finansowe. Większość leasingodawców zobowiąże cię do wykupienia koniecznego OC, a także AC.

Wybierając leasingodawcę, warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie samochodu proponuje. Często zdarza się tak, że duże firmy leasingowe zawierają korzystne umowy z ubezpieczycielami i uzyskują dla swoich klientów preferencyjne warunki finansowe.

Ubezpieczenie w firmie leasingowej

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, skorzystasz z komfortowych udogodnień. Comiesięczną należność za ubezpieczenie wpłacisz razem z ratą za leasing. Co więcej, koszty ubezpieczenia będą rozłożone na raty, więc nie musisz płacić całej sumy od razu. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybrałeś optymalne rozwiązanie – sprawdź, jakie możliwości dają ci firmy ubezpieczeniowe niezwiązane z twoim leasingodawcą.

Ubezpieczenie poza firmą leasingową

Jeśli zrobisz wnikliwy rekonesans, to z łatwością wybierzesz najkorzystniejsze rozwiązanie. W przypadku ubezpieczenia auta w leasingu w zewnętrznej firmie, możesz znaleźć niższe koszty ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że twój leasingodawca nie ma obowiązku zgodzić się na zaproponowane rozwiązanie. Niższe koszty mogą wiązać się ze słabszą ochroną mienia, co finalnie jest niekorzystne dla ciebie i leasingodawcy. Zewnętrzne ubezpieczenie leasingu może również oznaczać, że całą kwotę musisz zapłacić za jednym razem i nie masz możliwości rozłożenia jej na raty.

Z czego składa się ubezpieczenie auta w leasingu?

Leasingodawca przeważnie zaproponuje ci preferencyjny pakiet ubezpieczenia auta w leasingu, który będzie zawierał: OC, AC, assistance oraz NNW.

  • OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla każdego posiadacza auta, a jego wysokość zależy od szeregu zmiennych czynników, np. wieku kierowcy i bezkolizyjności jazdy.
  • AC, czyli autocasco, jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym obejmującym samochód i jego wyposażenie. Wysokość AC jest również obliczana indywidualnie.
  • Assistance to dodatkowe ubezpieczenie, które działa, gdy jesteś w podróży. W przypadku awarii auta zapewnia pomoc np. w zorganizowaniu samochodu zastępczego, lawety, a nawet noclegu.
  • NNW – to nieobowiązkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje życie i zdrowie kierującego i pasażerów.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wykupić ubezpieczenie auta w leasingu u leasingodawcy. Jeśli w przyszłości zdarzy ci się ewentualna szkoda, to nie utracisz wypracowanych zniżek na ubezpieczenie. Utrata zniżki dotyczy właściciela samochodu, czyli leasingodawcy.

Kategorie: Leasing, Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.