Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co ubezpieczyć, wyjeżdżając za granicę?

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co ubezpieczyć, wyjeżdżając za granicę?

Sezon urlopowy tuż-tuż. Wszystkim tym, którzy wakacje planują poza granicami Polski, podpowiadamy, jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu należy wykupić przed wakacjami, aby podróżować ze spokojnym sumieniem.

Ubezpieczenie OC dla nowego samochodu – czy wystarczy za granicą?

Kupując auto, powinieneś wykupić także obowiązkowe ubezpieczenie dla nowego samochodu, czyli OC. Ubezpieczenie to chroni cię przed odpowiedzialnością za szkody czy straty wyrządzone z twojej winy pieszym, a także innym kierowcom i ich pojazdom. Czy jednak polisa OC zakupiona u polskiego ubezpieczyciela chroni cię także od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w podróży poza granicami Polski?

We wszystkich krajach należących do struktur UE polisa OC zakupiona w Polsce jest ważna także w tych krajach. Co więcej, taka polisa będzie honorowana też w kilku europejskich państwach spoza struktur UE
.

Kraje spoza struktur UE, honorujące ubezpieczenie OC zakupione w Polsce:

  • Andora,
  • Liechtenstein,
  • Islandia,
  • Norwegia,
  • Szwajcaria.

W pozostałych europejskich krajach od kierowcy wymagana jest tzw. Zielona Karta, wydawana przez ubezpieczyciela i potwierdzająca posiadanie ważnego ubezpieczenia OC dla nowego samochodu.

Autocasco, czyli rozszerzone ubezpieczenie auta za granicą

Szczególnie przydatne w podróży poza granicami Polski jest autocasco, czyli ubezpieczenie na wypadek kradzieży czy zdarzeń losowych (pożar, akt wandalizmu itp.). W tym jednak przypadku, polisa zakupiona u polskiego ubezpieczyciela nie obowiązuje w pozostałych krajach Europy, dlatego trzeba ją rozszerzyć. Nie jest jednak możliwe rozszerzenie polisy autocasco na określony okres (np. okres planowanego urlopu), co oznacza, że rozszerzony zakres ubezpieczenia dla nowego samochodu będzie obowiązywał przez cały okres trwania polisy. Wykupując polisę AC, należy zwrócić uwagę na kraje, w których nie obowiązują pewne zakresy ubezpieczenia, np. ubezpieczenie od kradzieży może nie obejmować krajów takich jak Rosja czy Białoruś.

Assistance – pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach

Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc kierowcy w podróży w zakresie np.:

  • holowania pojazdu,
  • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
  • transportu kierowcy i pasażerów lub/i zapewnienia im noclegów.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia autocasco, ubezpieczenie assistance może zostać wykupione na określony okres, np. tydzień, 15 dni, 30 dni lub dłuższy. Jest to ubezpieczenie niezwykle przydatne w zagranicznej podróży, jako że polscy ubezpieczyciele nierzadko współpracują z ubezpieczycielami i partnerami (hotele, firmy holownicze) w innych europejskich krajach.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.