Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co wpływa na wysokość składki OC?

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co wpływa na wysokość składki OC?

Kupujesz nowy pojazd i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu wykupić? Do wyboru masz pakiet komunikacyjny z ubezpieczeniami OC, AC, NNW czy Assistance, ale to OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i to właśnie ubezpieczenie powinieneś wykupić w pierwszej kolejności. Dowiedz się, jakie parametry Twojego samochodu mogą wziąć pod uwagę ubezpieczyciele, szacując wysokość Twojej składki OC!

Rodzaj i charakter pojazdu a składka OC

Dla ubezpieczycieli istotny jest typ pojazdu – czy jest to auto osobowe, ciężarowe, sportowe, a może ciągnik lub motocykl. I tak np. właściciele ciężarówki zapłacą relatywnie wyższą składkę niż posiadacze samochodów osobowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają również, czy auto jest własnością prywatną czy firmową, przy czym ubezpieczyciele uznają, że auta firmowe są bardziej eksploatowane niż prywatne, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji drogowej z ich udziałem.

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – wiek pojazdu i miejsce jego zakupu mają znaczenie!

W tym wypadku ubezpieczenie dla nowego samochodu nie powinno zdrożeć wg kryterium rocznika, jako że pojazdy nowe są statystycznie mniej narażone na awarię. Dla ubezpieczycieli istotne jest również, czy samochód zakupiony został w Polsce czy za granicą – samochody zakupione poza granicami kraju są dla ubezpieczyciela bardziej „ryzykowne”, jako że towarzystwa mają ograniczony dostęp do historii pojazdu.

Parametry techniczne pojazdu, czyli mocny silnik nie popłaci

Sprawdzając parametry techniczne pojazdu, ubezpieczyciele pytają przede wszystkim o markę i model pojazdu, a także typ nadwozia, rodzaj paliwa, pojemność silnika itp. Jak parametry te wpływają na wysokość składki OC? Dla przykładu właściciele pojazdów produkowanych seryjnie mogą liczyć na niższą składkę ubezpieczenia OC dla nowego samochodu, niż właściciele aut z serii limitowanych. Jeśli zaś chodzi o pojemność i moc silnika, właściciele aut o niższych parametrach tego typu prawdopodobnie zapłacą niższą składkę niż posiadacze pojazdów o mocniejszych silnikach, ponieważ z założenia ci pierwsi jeżdżą wolniej.

Ubezpieczenie nowego auta a przebieg pojazdu

Generalną zasadą jest, że właściciele mocno eksploatowanych pojazdów o wysokim przebiegu są traktowani przez ubezpieczycieli relatywnie surowo – prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez takiego kierowcę jest większe, a samo auto – bardziej podatne na awarie. W przypadku zakupu ubezpieczenia dla nowego samochodu przebieg pojazdu nie podwyższy nam więc składki OC.

Kategorie: Porady, Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.