Ubezpieczenie nowego auta – co zrobić w przypadku pożaru?

Ubezpieczenie nowego auta – co zrobić w przypadku pożaru?

Twój samochód spłonął? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia nowego auta, by móc uzyskać odszkodowanie. Dowiedz się, w jakich przypadkach wypłata rekompensaty może okazać się niemożliwa.

Ubezpieczenie nowego auta – kiedy dostaniesz odszkodowanie za spalony samochód?

Uzyskanie odszkodowania za spalony samochód nie jest wcale oczywiste, dlatego kupując ubezpieczenie nowego auta, dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy.

Koniecznie wykup autocasco

Polisa AC to w zasadzie norma przy zakupie ubezpieczenia nowego auta. Jednak w dalszym ciągu nie daje nam ona gwarancji na otrzymanie odszkodowania za zniszczenie samochodu w wyniku pożaru. Rekompensata za spalone auto należy ci się głównie wtedy, gdy przyczyny pożaru tkwią poza autem. Odszkodowanie otrzymasz, gdy samochód:

 • zacznie płonąć w wyniku uderzenia pioruna,
 • zajmie się od innych płonących elementów środowiska,
 • zostanie podpalony,
 • zacznie płonąć w wyniku kolizji spowodowanej przez kierowcę innego auta.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za spalone auto pomimo wykupionej polisy AC?

Ubezpieczyciele zwykle nie ponoszą kosztów strat wynikających z pożaru pojazdu, jeśli ogień ma źródło w jego wnętrzu. Odszkodowania najprawdopodobniej nie dostaniesz, gdy samochód zapali się w wyniku:

 • zwarcia instalacji elektrycznej,
 • samozapłonu,
 • wady fabrycznej,
 • niewłaściwego serwisowania,
 • niedbalstwa i ryzykownego zachowania.

Kiedy odszkodowanie za spalony samochód uzyskasz z polisy OC?

Do niedawna nie było takiej możliwości, jednak dzięki nowym przepisom możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za spalony pojazd z polisy OC. Aby do tego doszło, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Źródło ognia

Na odszkodowanie z polisy OC możesz liczyć wówczas, gdy twój samochód zacznie płonąć, ponieważ przeniesie się na niego ogień z innego auta, np. zaparkowanego obok. Wtedy podstawą do wypłacenia odszkodowania będzie polisa OC właściciela tego pojazdu.

Pojazd w ruchu

Ubezpieczalnie wypłacają odszkodowania z polis OC wtedy, gdy uszkodzenia są efektem uczestniczenia w ruchu. Według najnowszych przepisów ruch pojazdu to nie tylko fizyczne przemieszczanie się samochodu z miejsca na miejsce, ale również:

 • zatrzymanie pojazdu na drodze publicznej,
 • chwilowy lub długotrwały postój,
 • holowanie

Jeśli zatem twój samochód stoi na otwartym parkingu i zajmie się od innego płonącego auta, możesz liczyć na to, że uzyskasz odszkodowanie z polisy OC jego właściciela. Pojazd nie uczestniczy jednak w ruchu, gdy stoi w przydomowym garażu lub na prywatnej posesji. Jeśli zatem odwiedza cię rodzina, a twój samochód spłonie w wyniku samozapłonu auta wujka lub kuzyna, jego polisa OC nie pokryje twoich strat.

Co w przypadku celowego podpalenia?

Podpalenie nie jest objęte ochroną z polisy OC, ponieważ nie jest efektem udziału samochodu w ruchu drogowym, lecz celowym działaniem osoby trzeciej. Jeśli sprawca podpalenia nie jest znany, wówczas uzyskasz odszkodowanie ze swojego AC. Kiedy policja wykryje przestępcę, a jego wina zostanie udowodniona przez sąd, wtedy ubezpieczalnia nie poniesie odpowiedzialności za straty, a za twoją szkodę zapłaci sprawca. Gdyby okazało się, że podpalacz nie posiada żadnego majątku, istnieje prawdopodobieństwo, że za szkody zapłacisz sam.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.