Ubezpieczenie nowego auta – jak działa w przypadku szkody parkingowej?

Ubezpieczenie nowego auta – jak działa w przypadku szkody parkingowej?

Nieznany sprawca zarysował lub wgniótł karoserię twojego zaparkowanego auta? Pamiętaj, że szkody parkingowe to uszkodzenia, na które zarówno policja, jak i ubezpieczalnie reagują z grymasem. Ich naprawa, szczególnie w przypadku aut, które niedawno wyjechały z salonu, może być kosztowna. Dowiedz się, o czym pamiętać, kupując ubezpieczenie nowego auta.

Ubezpieczenie nowego auta – o czym należy pamiętać?

Odszkodowanie za szkody parkingowe może być przyznane wyłącznie z polisy AC. Jedynie w sytuacji gdy znany jest sprawca, możesz otrzymasz odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC, dlatego kupując ubezpieczenie nowego auta, pamiętaj, że jeśli nie wykupisz autocasco, a sprawca szkody parkingowej pozostanie nieznany, koszty naprawy obciążą twój budżet.

Przy zakupie ubezpieczenia nowego samochodu zwróć uwagę na:

  • wysokość udziału własnego – czyli procentowej części szkody lub konkretnej kwoty, którą w przypadku naprawy ponosisz sam. Kwota ta jest odliczana od wypłacanego odszkodowania, dlatego w miarę możliwości wykup ubezpieczenie nowego samochodu bez udziału własnego,
  • franszyzę integralną – to kwota, poniżej której ubezpieczalnia nie podejmuje się pokrycia kosztów naprawy, jako że w takiej sytuacji ponoszone przez towarzystwo koszty operacyjne są większe niż wartość poniesionej szkody,
  • sumę ubezpieczenia malejącą po szkodzie – czyli kwotę wypłaconego odszkodowania, o którą zostanie obniżona każda kolejna wypłata. Aby uniknąć obniżania kwot odszkodowań, kup ubezpieczenie nowego auta z odnawialną sumą. Jednak wówczas licz się z wyższą składką ubezpieczeniową,
  • sumę ubezpieczenia malejącą z czasem – w celu obliczenia kwoty odszkodowania rzeczoznawca bierze pod uwagę wartość samochodu w dniu zdarzenia. Ma to wpływ na wysokość maksymalnej kwoty odszkodowania. Im młodszy i mniej wyeksploatowany jest twój samochód, tym większa jest szansa na otrzymanie wysokiego odszkodowania.

Jak zgłosić szkodę parkingową, gdy…

… sprawca ucieka?

Wtedy niezwłocznie zawiadom policję. Notka sporządzona przez funkcjonariuszy okaże się pomocna przy pozyskiwaniu odszkodowania z polisy AC. Przydatny będzie także materiał dowodowy (np. nagranie z monitoringu, zdjęcia uszkodzeń) lub świadkowie, których możesz znaleźć w miejscu zdarzenia lub na forach internetowych typu spotted.

… sprawca czeka na miejscu zdarzenia?

W takiej sytuacji problem jest znacznie mniejszy. Możesz uzgodnić z nim kwotę, którą przeznaczysz na naprawę lub, w przypadku wątpliwości, zgłosić sprawę do jego ubezpieczalni i pozyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.