Ubezpieczenie nowego samochodu – jak działa w przypadku kradzieży?

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak działa w przypadku kradzieży?

Kradzież samochodu to przykre doświadczenie, szczególnie jeśli auto niedawno wyjechało z salonu. Ta niespodziewana sytuacja może każdemu pokrzyżować wiele planów. Jak zminimalizować skutki tych problemów? Wybierz ubezpieczenie nowego samochodu, które obejmuje ochronę z tytułu kradzieży!

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak dostać odszkodowanie za kradzież?

Wykupienie polisy AC w czasie wyboru ubezpieczenia nowego samochodu to jedyna gwarancja na uzyskanie odszkodowania za kradzież. Kiedy dokonujesz zakupu AC, upewnij się, że polisa obejmuje ochronę z tytułu kradzieży auta. Uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży wymaga jednak odpowiedniego działania. Jak postępować w przypadku kradzieży samochodu?

  • Upewnij się, że samochód rzeczywiście został skradziony – może bez Twojej wiedzy używa go ktoś z rodziny albo straż miejska odholowała go z powodu złego zaparkowania.
  • Powiadom policję – funkcjonariusze sporządzą raport i zaczną poszukiwanie auta (statystycznie odnajduje się mniej niż połowa skradzionych aut).
  • Poinformuj ubezpieczyciela – on także prowadzi swoje dochodzenie, by upewnić się, że zgłoszenie nie jest próbą wyłudzenia.
  • Skompletuj dokumenty pojazdu i wszystkie kluczyki – są niezbędne do uzyskania odszkodowania.

Jak nie stracić szansy na odszkodowanie za kradzież?

Ubezpieczenie nowego samochodu kupujesz po to, by w razie choćby kradzieży dostać odszkodowanie. Pamiętaj o tym, żeby z własnej winy nie zaprzepaścić tej szansy! By być pewnym, że otrzymasz odszkodowanie, pamiętaj o tym, żeby:

  • działać szybko – niektórzy ubezpieczyciele dają określony czas na zgłoszenie kradzieży, a policja ma większe szanse na odnalezienie auta, jeśli powiadomisz ją niezwłocznie,
  • nie zostawiać w samochodzie dowodu rejestracyjnego ani karty pojazdu – w takim przypadku szanse na odszkodowanie spadają do zera,
  • w przypadku zgubienia kluczyka do samochodu zgłosić to ubezpieczycielowi – jeśli zrobisz to po fakcie kradzieży, również możesz nie dostać odszkodowania,
  • składać prawdziwe zeznania – istotne jest, czy samochód został skradziony z użyciem przemocy czy nie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli Twój skradziony samochód był wzięty w leasing lub kupiony na raty, poinformuj o kradzieży firmę leasingową lub bank. Jeśli kwota odszkodowania będzie wyższa niż suma pozostałych rat, różnica trafi na Twoje konto!

Ubezpieczyciel powinien wypłacić Ci odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia kradzieży. Warunkiem koniecznym jest jednak decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa i zaprzestaniu poszukiwania skradzionego auta.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.