Ubezpieczenie samochodu firmowego – na co możesz liczyć, wybierając polisę?

Ubezpieczenie samochodu firmowego – na co możesz liczyć, wybierając polisę?

Jeśli kupiłeś auto na swoją firmę, sprawdź, które ubezpieczenia są obowiązkowe oraz co może zawierać ubezpieczenie samochodu firmowego.

Ubezpieczenie samochodu firmowego – jakie opcje możesz wybrać?

Ubezpieczenie samochodu dotyczy każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Niektóre warianty są obligatoryjne, a inne nie. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to OC (odpowiedzialność cywilna) i nie ma znaczenia, czy ubezpieczasz auto prywatne czy firmowe. Natomiast dodatkowymi polisami są:

  • AC, czyli autocasco, które obejmuje samochód i jego wyposażenie,
  • assistance – ochrona, która działa w podróży i w razie wypadku zapewnia auto zastępcze, holowanie, lawetę, a także nocleg dla kierowcy,
  • NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków. Ochrona ta obejmuje kierowcę i pasażerów.

Co to znaczy, że samochód jest firmowy?

Samochód zarejestrowany na firmę to samochód, który w dowodzie rejestracyjnym ma wpisaną nazwę firmy, a dodatkowo może być użytkowany w celach zarobkowych. Na auto firmowe możesz wystawić faktury za przewóz osób lub towarów. Ponadto samochodem firmowym może być również nauka jazdy lub taksówka. Powyższe wytyczne sprawiają, że auto jest uznawane za firmowe i ubezpieczenie samochodu możesz wykupić na firmę, a nie na osobę prywatną.

Ubezpieczenie samochodu firmowego – co oferują ubezpieczyciele?

Firmy ubezpieczeniowe często sprzedają pakiety np. OC+AC dla pojazdów firmowych. Warto wykupić takie ubezpieczenie samochodu, gdyż często wiąże się to z dodatkowymi zniżkami. Ponadto ubezpieczenie samochodu firmowego niekiedy możesz zamówić nie wychodząc z domu (mailowo lub telefonicznie).

Podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to OC i zapewnia ochronę w przypadku wyrządzenia szkody przez kierującego autem. Warto jednak dopytać czy w pakiecie można dokupić dodatkowe opcje. Bywa tak, że ubezpieczalnia oferuje samochód zastępczy lub dodatkową ochronę na wybrany element pojazdu, np. na szybę lub opony.

Przy zakupie pakietów możesz np. otrzymać gwarancję na naprawę uszkodzonego auta w autoryzowanym serwisie obsługi lub w warsztacie prowadzonym przez ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zapewnić swoim klientom poczucie bezpieczeństwa w razie niespodziewanych wypadków, dlatego też gwarantują samochody zastępcze na konkretną liczbę dni lub holowanie zepsutego pojazdu na określonym dystansie kilometrów.

Dodatkowymi korzyściami płynącymi z pakietów ubezpieczeniowych dla firmowych samochodów mogą być:

  • gwarancja szybkiego pojawienia się pomocy drogowej w razie wypadku,
  • całodobowa pomoc informacyjna przez telefon,
  • poinformowanie o zaistniałym wypadku określonej przez ubezpieczonego osoby.

Ponadto niektóre firmy oferują naprawę usterek na miejscu zdarzenia, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy z samochodów firmowych korzystają pokonując dalekie dystanse i zależy im, aby nie tracić czasu na holowanie zepsutego auta albo dostarczenie zastępczego.

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.