Ubezpieczenie samochodu – jak zabezpieczyć szyby?

Ubezpieczenie samochodu – jak zabezpieczyć szyby?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu zazwyczaj nie obejmuje ochrony szyb, które są wrażliwymi elementami konstrukcji pojazdu. Sprawdź, jak zabezpieczyć się na wypadek ich uszkodzenia.

Ubezpieczenie samochodu – jak poszerzyć je o ochronę szyb?

Szyby możesz ubezpieczyć w ramach AC, ale nie jest to wymóg. Wystarczy bowiem, że posiadasz podstawowe ubezpieczenie samochodu, czyli OC, a ubezpieczenie szyb będziesz po prostu mógł dokupić do swojej podstawowej polisy. Ubezpieczenie szyb daje ci możliwość szybkiej naprawy bądź wymiany uszkodzonych szyb: przedniej, tylnej bądź bocznej. Średnia roczna składka takiego ubezpieczenia wynosi około 100 złotych. W zależności od oferty ubezpieczyciela może obejmować ono m.in.:

  • wymianę bądź naprawę szyby,
  • ochronę zniżek przy wystąpieniu szkody szybowej,
  • pokrycie kosztów parkingu strzeżonego do czasu naprawy,
  • rozliczenie bezgotówkowe.

Jak postępować, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby?

W przypadku, gdy masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie szyb, zasady postępowania zawarte są w umowie. Zwróć szczególną uwagę na zgłoszenie zdarzenia w wyznaczonym terminie od jego zajścia. W większości przypadków jest to 7 dni roboczych. Jeżeli dojdzie do kolizji z innym pojazdem, wymagane jest spisanie standardowego oświadczenia zawierającego dane kierowcy (oraz właściciela pojazdu w przypadku, gdy nie jest to ta sama osoba):

  • dane samochodu,
  • adres i nazwę ubezpieczyciela,
  • numer polisy.

Ubezpieczenie szyb obejmuje również zdarzenia spowodowane przez osoby trzecie bądź siły natury. W większości ofert uszkodzenie szyby chronionej dodatkowym ubezpieczeniem nie skutkuje utraceniem posiadanych zniżek ubezpieczeniowych. Przestudiuj jednak uważnie umowę. Może dojść do sytuacji, w której towarzystwo zgłaszając zajście do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nieodpowiednio oznaczy szkodę. Sprawi to, że chcąc nawiązać umowę z nowymi ubezpieczycielami, zostaną przedstawione ci oferty z niższymi zniżkami. Ich pełne zachowanie będzie możliwe tylko w przypadku, gdy nie zmienisz ubezpieczyciela.

Kiedy nie zostanie nam wypłacone ubezpieczenie?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu w postaci ochrony szyb posiada pewne ograniczenie. Z ochrony wyłączone są uszkodzenia wynikające ze złej budowy pojazdu. Nie możemy domagać się również naprawy szkód wyrządzonych przez wycieraczki. Wybierając ofertę bądź ostrożny – warto przyjrzeć się w szczególności regulacjom dotyczącym przedniej szyby. Częstą praktyką wśród ubezpieczycieli jest bowiem nakładanie licznych ograniczeń związanych z ochroną tej części samochodu. Odszkodowania z ubezpieczenia szyb samochodu nie uzyskasz także, gdy podczas zdarzenia złamiesz prawo jadąc pod wpływem alkoholu bądź przekroczysz dozwoloną prędkość. Pamiętaj także, że zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje ochronę szyb jedynie na terenie Polski.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.