Ubezpieczenie samochodu za granicą – sprawdź, kiedy musisz wykupić Zieloną Kartę

Ubezpieczenie samochodu za granicą – sprawdź, kiedy musisz wykupić Zieloną Kartę

Podstawowe ubezpieczenie samochodu (OC) obowiązuje na terenie całej Polski i w wielu krajach Europy. Dowiedz się, kiedy wykupić Zieloną Kartę, czyli ubezpieczenie OC, które obowiązuje na terytorium niektórych państw europejskich.

Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce

Obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu to oczywiście OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Zapewnia ono, że ubezpieczyciel pokryje koszty szkody, którą wyrządził ubezpieczony w następstwie czynu niedozwolonego (czyli takiego, za który ponosi on odpowiedzialność cywilną).

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz dokupić również AC (autocasco), dzięki któremu pokryte zostaną koszty naprawy samochodu i jego wyposażenia, które uległy zniszczeniu np. podczas wypadku czy kolizji. Dodatkowymi ubezpieczeniami samochodu są również assistance i NNW.

Assistance to ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc w czasie podróży. Jeśli samochód zepsuje się na polnej drodze lub na środku ulicy, podczas gdy stoisz w wielkim miejskim korku, ubezpieczyciel zapewni ci pomoc np. w zorganizowaniu lawety, auta zastępczego, a także noclegu. Przed podróżą zagraniczną sprawdź, czy twoje assistance obejmuje wyjazdy zagraniczne.

Ostatnim z pakietu najpopularniejszych ubezpieczeń jest NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), które obejmuje ochroną finansową życia i zdrowia kierującego oraz pasażerów.

Ubezpieczenie OC za granicą

Ubezpieczenie OC jest aktywne również na terenie państw europejskich, które są obecne w strefie Schengen. Są jednak państwa europejskie wyjęte spod mocy obowiązywania standardowego ubezpieczenia OC. Państwa te znajdują się na liście krajów z Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego i należą do nich m.in. Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina czy Macedonia.

Zakres ubezpieczenia Zielonej Karty

Jeśli spowodujesz lub wyrządzisz szkody osobie trzeciej w związku z ruchem pojazdu, odpowiadasz za nie na mocy prawa kraju, na terenie którego doszło do tego zdarzenia. Zielona Karta gwarantuje to, że ubezpieczyciel pokryje finansowe skutki tego zdarzenia. Szczegóły dotyczące wysokości kwot i zakresu ubezpieczenia znajdziesz w dokumencie OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Na ile czasu możesz wykupić Zieloną Kartę?

Zielona Karta nie jest ujęta w podstawowym pakiecie ubezpieczeń i musisz zgłosić chęć jej wykupienia u swojego ubezpieczyciela. Możesz wykupić ją na wybraną przez siebie liczbę dni, jednak pod warunkiem, że mieści się ona w wyznaczonym zakresie pomiędzy 15 dniami a jednym rokiem.

Kategorie: Ubezpieczenia

O autorze

JK

Na łamach bloga Samochodowo.com.pl hobbystycznie pisze na temat szeroko pojętej motoryzacji, nowinek z rynku oraz udziela porada początkującym kierowcom w zakresie obowiązujących praw ruchu drogowego.

Skomentuj

Only registered users can comment.